تبلیغات
سیاوش خیرابی - ترانه مادری

سیاوش خیرابی

سیاوش دوست داریم

پنجشنبه 7 شهریور 1387

ترانه مادری

نویسنده: سید محمد کزازی   طبقه بندی: عمومی، 

نقدی بر ترانه مادری
واقعا که باید دست سازندگان این قبیل مجموعه ها را طلا گرفت . در شرایطی  که کمتر سریالی مخاطب را راضی می کند(گرچه چه راضی و چه ناراضی بسیاری برای تماشای تلویریون وقت می گذارند) ترانه مادری استارت خوبیست برای تجلّــی ابتکار و طرحی نسبتاً نو و بدیع جعبه جادویی و البته تجلّی وجود نویسندگان به نسبت زبردست و کلاً عوامل و بازیگران قدَر . البته هیچگاه نمی توان اثری را کاملا بی عیب و ایراد و عاری از اشکال و یا بر عکس کاملا بی نتیجه و عاری از ارزش دانست . سریال تلویزیونی ترانه مادری از آن دست سریال هایی ست که توانسته علی رغم پیش تولید و تولید فشرده ای که داشته با کیفیتی خوب ویا شاید بتوان گفت عالی ، بسیار موفق عمل کرده و در شبهای تابستان نه تنها تایم 30 دقیقه ای افراد را پر، بلکه آن را پر بار کرده است و در قالب داستانی ملودرام مسایل و مشکلات خانواده ها و به خصوص نسل سومی ها
مورد بررسی قرار داده و به طور غیر مسقیم راهکار های مفید و کارشناسانه ای را به بیننده القا کرده است . بازی بازیگران تا حد مطلوبی باور پذیر و طبیعی بوده و انتخاب ایشان درست و بجا به نظر می رسد . گویی هر یک درست در جایگاه همان نقشی است که آن را ایفا می کند .
کارگردانی دقیق حسین سهیلی زاده  و بازیگردانی صحیح محمد حاتمی کاملا در اثر مشخص و روشن است . مسلما بهترین و شاخص ترین بازیگران دنیا هم بدون کارگردانی و هدایت صحیح نمی توانند موفق در عرصه عمل کنند .
در اینجا به اشکالاتی که در فیلمنامه وجود داشته و خوشبختانه بسیار کوچک و جزیی است که گاه حتی شاید به چشم نیاید، اشاره ای می کنیم.
مثلا رفتار اغراق آمیز لیلا در برخورد با بهرام که مسلما در ظاهر چنین برخوردی نمی تواند داشته باشد (البته در برخی سکانس ها )
یا اینکه بابا جلال و خاله لادن بازگشت اولیه خود به ایران برای بهرام سوغات یا پیشکشی نیاوردند . چنین شرایطی را در زندگی عادی خود بسنجید . اگر کارگری در خانه شما نظافت و کار کند (به صورت تمام وقت) مسلما فامیلتان که از سفر برگشته برای او هم سوغات می آورد چه رسد به اینکه ، شخص ، جزء یکی از اعضا و فرزند خانه به حساب آید .
یا رفتار بچه گانه پویا در بدو ورودش و ملاقات با بهرام که مثلا اصطلاح رایج میان جوانان (پیچوندن!!!!!!) را تا به حال نشنیده !!! برای هر بیننده ای تا این اندازه به قول معروف پاستوریزه بودن ، اغراق آمیز و غلو شده است چرا که انگار پویا با این سواد و هوشی که در درس دارد ، تاکنون پایش را در دبیرستان نگذاشته چه رسد که در آن تحصیل کرده باشد ... مگر اینکه به قول دوستی مادرش او را در
خانه محبوس و خود به او درس داده باشد !!!!!!
باورکردن این شخصیت در ابتدا دشوار بود اما محسن افشانی (بازیگر این نقش)
توانست خود را بالا بکشد و به تدریج بیننده به او خو کند و رفتارش را بپذیرد .
ایراد های دیگر هم که بماند........تا همینجا بس است !!!


نام و عنوان این سریال درست و سنجیده انتخاب شده و برداشت های متفاوتی می توان از این عنوان ( ترانه مادری ) داشت . ما در این سریال با چند مادر با چند رفتار متفاوت مواجه هستیم . به طور مثال لیلا مادر بهرام با این عقیده که مادر واقعی او نیست برای او مادری کرده و رفتاری که با بهرام دارد می تواند به این خاطر باشد که از ابتدا به ناچار او را بزرگ کرده و کینه ی این اجبار تا امروز در دلش جا دارد . فرخنده مادری دیگر است که تا حدی  مفرط برای پویا مادری کرده و حتی فراموش کرده که مادر واقعی او نیست . این هم خوب است و هم بد  که نتیجه اش را به وضوح می بینیم . دو مادر درست نقطه مقابل هم . دو فرزند که دچار مشکلات زیادی شده اند و به قول سمیرا یکی از فرط حمایت از دست می رود و دیگری از بی توجهی ...
در کنار اینها با مادر دیگری مواجه هستیم که به معنای واقعی مادر است !!!هم عاقل هم عاشق و این تناسبی که در رفتارش وجود دارد باعث می شود بیننده بار ها و بار ها گوشزد کند که ای کاش از ابتدا او بچه ها را بزرگ می کرد .
اما با کمی تامل در می یابیم که او هم در تربیت فرزندانش مثلا فرخ این زیاده روی و افراط را تا حدی به خرج داده بود . چون از لحاظ شخصیتی پویا هم شبیه گذشته ی فرخ و فرخ هم شبیه آینده پویاست!!! ( از دیالوگ ها در می یابیم )

...و اما موسیقی و شناسنامه ی فیلم یعنی تیتراژ !!!!!!
موسیقی های آغازین و پایانی مجموعه در تاثیرگذاری سریال بی تاثیر نبوده است به ویژه موسیقی متن آن که متناسب با سکانس و موقعیت ، ویژگی مطلوبی دارد .
در مورد تیتراژهم باید گفته شود که تیتراژ یعنی شناسنامه کار و تغییر و ویرایش آن ، به طور مکرر صحیح و جایز نیست ! پس شایسته بود طراح و تیتراژ از ابتدا
اشتباهات خود را اصلاح می کرد تا مجبور نشود نام برخی بازیگران یا سایر عوامل را کم و زیاد و یا ویرایش ( از لحاظ املایی ) کند !!! این گونه سریال ها
ویژگی دیگرشان این است که به دلیل تیتراژ ( آهنگ زیبا ) و نمای رویایی !! بیننده آن را تا پایان دنبال کرده و متوجه اشتباهات فاحشِ مسئول تیتراژ
 می شود .

سریال «ترانه مادری» این روزها به سریال محبوب بسیاری از خانواده‌های ایرانی تبدیل شده است، جمعه‌شب گذشته داستان آن با درگذشت «مادر برزگ قصه» که با بازی در خور تحسین «هما روستا» دل‌نشین‌تر شده بود، وارد مرحله‌ جدیدی شد؛ سریالی که عمق نگاه اجتماعی و فضای حاکم بر آن «سریال موفق نرگس» را در بسیاری از اذهان زنده کرد. در اوج داستان این سریال، گروه اجتماعی آفتاب نگاهی جامعه‌شناسانه به «ترانه مادری» داشته‌است.

 خواهران و برادران. چه غریب باشند و چه آشنا فرقی در اصل موضوع نمی کند. موضوع مهم جوانی و جوانی کردن است. آنچه این روز ها شاهد پخش آن در جعبه جادویی هستیم نه یک ترانه مادری که یک «تغزل از جوانی» است.

سریال «ترانه مادری» که هر شب به استثناء جمعه‌ها، از شبکه 3 سیما پخش می شود را می توان از دسته سریال های اجتماعی قابل تامل در فصلول اخیر دانست. 

قابل تامل از آنجا که در این مجموعه ما تنها برای سرگرمی و به پایان رساندن روزمان دل به تماشای آن نمی دهیم که اگر چنین می‌بود پس از پایان مجموعه طنز سه در چهار از جلوی تلویزیون کنار آمده و می‌رفتیم . اما در «ترانه مادری» مسایلی مطرح شده است که ذهن هر انسان حساس و درگیر اجتماعی را با خود همراه می‌کند.
 
نگاهی که ترانه مادری به ارتباط فرزندان با «کانون گرم خانواده» دارد، نگاهی حساس و پیگیرانه در اجتماع بوده است. نوجوان ایرانی به محض ورود به دانشگاه (جایی که تمام نوجوانی‌اش را با رویای آن گذرانده است) دل رسته از تمام استرس‌ها و رها شده از شکست های احتمالی پس از قبول نشدن در دانشگاه، سعی دارد به ناگاه از جامعه کوچکی که تا آن زمان در آن به سر می برده کنده شود و به جامعه بزرگتری بپیوندد. 

در این میان مادرانی چون «فرخنده (مادر پویا)» ناباور از این تغییر درمسیر زندگی فرزندانشان تلاش برای هر چه دور تر شدن آنها از جامعه را دارند، غافل از این‌که این تنها به ضرر آنهاست. 

«فرخنده» در نقش مادری دلسوز بی‌رحمانه تنها به خاطر خود‌خواهی بیش از حدِّش، حاضر نیست بپذیرد که پویا، می‌بایست دل‌مشغولی‌های دیگری غیر از نان و پنیر آماده، و دستمال اتو کشیده شده‌ هم داشته باشد. «فرخنده» در حقیقت نمادی است از مهر و محبت بی دریغ و بی منطقی که از جانب برخی خانواده‌ها به بسیاری از جوانان تحمیل می شود و دیگر جایی برای استقلال و شکل گیری شخصیت با ثبات برای آنها نمی‌گذارد.

و اما از آن طرف پدران و مادرانی هم هستند که فکر می کنند «فرزندم دیگر بچه نیست...» و او را در دریای پر تلاطم جوانی رها می‌کنند تا خودش بزرگ شود؛ چیزی که بر سر بهرام و سینا می آید. 

«بهرام» هیچ ارتباط نزدیکی با مادر و پدر خود ندارد و در قیاس با جوانی چون «پویا» بی قید و بند تر است و شیطنت‌های دوران جوانیش بیشتر به‌عنوان واکنش منفی به شیوه تربیتی‌اش قابل ارزیابی است؛ چیزی که پدرش(فرخ) به آن می‌بالد: «بهرام را اینجوری نگاش نکن. اون تا حالا جرات نکرده اسم یک دختر را جلوی من بیاره»! 

پدر و مادر «بهرام» اشاره‌ای هستند به آسیب‌های دنیای تجدد. مادری که برای ادامه زندگی، همسر و فرزندانش را رها می‌کند و پدری که تنها به فکر معاش و دغدغه‌های مادی است.

دنیای امروز همان است که مادر بزرگ‌ها همیشه از آن می‌ترسیدند و مادر بزرگ که در این داستان نشانی است برای سنت، آرامش، تفکر و تجربه؛ شاید در نگاه اول با خنده بگوییم «چه مادربزرگ روشنفکری، بلند شده رفته خانه دختری که نوه اش به آن دل داده» اما در نگاه دوم باید نگاه عمیق و مسئولانه مادر بزرگ را دریافت که چنان به آینده و امنیت نوه‌اش می‌اندیشد که هر عملی را منطقی و اصولی پیش می‌برد و صبورانه به انتظار می‌نشیند. 

در ترانه مادری همه شخصیت‌های مثبت و منفی «آنتاگونیست(ضدقهرمان) و پروتاگونیست ها(قهرمان)» با ظرافت و حساسیت خاصی روبروی هم چیده شده‌اند. هیچ شخصیتی بد و خوب مطلق نیست. ممکن است پدری خوب، در عین حال تاجری نامرد باشد، مادری مهربان باشد اما با حیله‌گری‌های مادرانه. و این باعث می شود مخاطب احساس کند که در موقعیتی واقعی تر از یک فیلم قرار دارد. موقعیتی که شاید اگر خودش هم در آن می‌بود همان می‌شد. 

 کاری از  : غزال هاشمی طاری

 منبع : http://www.aftabnews.ir

اینم عکس های قسمت قبل که با دوربین دیجیتال انداختند

نیگاشون کن

اااااااااااااااا پویا بچه شدی بیا پایین

عکس اول از  حنانه شهشهانی و هیلدا خسروی(از راست به چپ)

عکس دوم: از گلاره عباسی بازیگر نقش خاله لادن

عکس بعدی از آناهیتا افشار (مریم)

عکس زیر از بهروز ناجی (خالق نقش علی صفوی)

عکسای بعدی رو هم هادی آپلود کرده

ایشونم پویان گنجی(مرتضی) پسر عبد الرضا گنجی و فاطمه گودرزی هستن:

عکس زیر از (فیلم مادر) هست با حضور پویان که با مادرش و فریبا نادری و مهرداد ضیایی بازی کرده و روز میلاد حضرت زهرا پخش شده

چند تا عکس هم از علی طباطبایی:

ای خدا چرا این دوتا شبیه همن؟

آپلود و
بهترین تصویر و عکسهای لینک اینترنتآپلود و
بهترین تصویر و عکسهای لینک اینترنت

اینم یه شباهت دیگه مدل مو

به نظر شما آخر سریال ترانه مادری چی میشه؟

نظرات() 
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 10:52 ب.ظ
من خیلی خوشحالم که این سایت را پیدا کردم من نیاز به تشکر از شما برای زمان برای این خواندن فوق العاده است!
من قطعا هر کمی از آن را دوست داشتم و من همچنین شما را برای چک کردن کتاب مشخص کرده ام
چیزهای جدید در وب سایت شما.
monster raid cheats
جمعه 4 اسفند 1396 06:15 ب.ظ
برای آخرین اطلاعات شما باید به وب و اینترنت مراجعه کنید
من این وب سایت را به عنوان بهترین وب سایت برای جدیدترین به روز رسانی ها یافتم.
livejasmin login hack
جمعه 4 اسفند 1396 05:14 ق.ظ
شما واقعا آن را با ارائه خود واقعا به نظر می رسد، با این حال من برای پیدا کردن این موضوع
واقعا چیزی است که من باور دارم، به هیچ وجه درک نمی کنم.
این نوع احساس بسیار پیچیده و بسیار بزرگ برای من است. من یک نگاه دارم
پیشاپیش خود را در کنار آن قرار داده ام، تلاش خواهم کرد تا درک آن را بپذیرم!
hemp
سه شنبه 1 اسفند 1396 01:18 ق.ظ
من حتی نمی دانم که چطور به اینجا رسیدم، اما فکر کردم این پست خوب بود.
من نمی دانم شما چه کسی هستید، اما مطمئنا اگر به گذشته نیازی نداشته باشید، به یک وبلاگ نویس معروف می روید؛) شادباش!
سوالات آزمون آیین نامه
چهارشنبه 18 بهمن 1396 04:45 ب.ظ
خیلی عالی و ممنون
سرعت سایت
شنبه 14 بهمن 1396 09:16 ب.ظ
ممنون مطلب خوبی بود
Nintendo giveaway
پنجشنبه 7 دی 1396 09:11 ب.ظ
Pouvez-vous nous en dire plus à ce sujet? Je voudrais trouver plus de détails.
cam4 com hack
چهارشنبه 22 آذر 1396 01:28 ق.ظ
من همیشه نیم ساعت برای خواندن مقالات این وب سایت و یا بررسی روزمره همراه با قیف قهوه صرف کردم.
Nintendo Switch
سه شنبه 7 آذر 1396 08:39 ب.ظ
وای! این وبلاگ دقیقا مثل یک پیرمرد من است! این است
در مورد موضوع کاملا متفاوت است، اما تقریبا همان صفحه طراحی و طراحی است. انتخاب عالی رنگ!
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:52 ب.ظ
Hmm هر کس دیگری با تصاویر در بارگذاری این وبلاگ مشکلی دارد؟
من سعی می کنم بفهمم آیا یک مشکل در پایان من است یا اینکه این وبلاگ است.

هر گونه بازخوردی قابل تقدیر است.
std testing
شنبه 13 آبان 1396 10:36 ب.ظ
من واقعا با مهارت های نوشتاری شما و همچنین طرح بندی تحت تاثیر قرار می گیرم
در وبلاگ شما آیا این موضوع پرداخت شده است یا خودتان آن را سفارشی کردید؟
به هر حال کیفیت نویسی عالی را حفظ کنید، برای دیدن یک وبلاگ خوب مانند این امروز نادر است.
best psychic reading
جمعه 12 آبان 1396 08:58 ب.ظ
من به شدت تحت تاثیر مهارت های نوشتن شما و همچنین با
طرح بندی در وبلاگ شما. آیا این موضوع پرداخت شده است یا خودتان آن را سفارشی کردید؟
به هر حال حفظ نویسی با کیفیت عالی، نکته بسیار جالبی است که وبلاگ خوبی مانند این را امروزه ببینیم.
best medicare supplement plans
جمعه 12 آبان 1396 07:50 ب.ظ
شما در واقع به نظر خود خیلی راحت است، اما من این موضوع را واقعا درک می کنم که فکر می کنم هرگز درک نمی کنم.
به نظر می رسد بیش از حد پیچیده و بسیار گسترده ای برای من.
من منتظر پست بعدی شما هستم، سعی خواهم کرد تا آن را بشنوم.
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:33 ب.ظ
من همیشه این صفحه پست وبلاگ را به همه همکارانم ایمیل کردم، مثل اینکه
دوست دارم آن را بخوانم پس از آن دوستانم نیز خواهند بود.
clash royale free gems
سه شنبه 9 آبان 1396 07:21 ب.ظ
روش شما برای گفتن همه چیز در این پاراگراف است
واقعا خوب است، هر کس می تواند به سادگی آن را درک کند، با تشکر
خیلی زیاد
std testing centers
سه شنبه 9 آبان 1396 04:40 ب.ظ
سلام، وبلاگ من را به صورت منظم بررسی می کنم. سبک قصه گویی شما حیله گر است، نگه داشتن آن!
real psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 10:24 ب.ظ
هی اونجا! من می دانم این نوع از موضوع است، اما من تعجب بود که پلت فرم وبلاگ است
شما برای این وبسایت استفاده می کنید؟ من از وردپرس خسته هستم
چون من با هکرها مسائل روبرو شده بودم و به جای جایگزین می روم
برای یک پلت فرم دیگر من می توانم عالی باشم اگر بتوانم به سمت یک پلت فرم خوب به من اشاره کنم.
myfreecams token
یکشنبه 30 مهر 1396 07:35 ب.ظ
جزء جذاب محتوا. من به سادگی گم شدم
بر روی وبلاگ خود و در پایتخت رأی دهید تا ادعا کنید که در واقع وبلاگ شما را دوست دارم
پست ها. به هر حال من برای خوردها یا حتی دستاوردی که وارد می کنید، اشتراک می کنم
به طور مداوم به سرعت.
anonymous std testing
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:44 ب.ظ
من می دانم که این وب سایت با توجه به مقالات یا بررسی و کیفیت ارائه می دهد
مواد اضافی، آیا وب سایت دیگری وجود دارد که چنین کیفیتی را فراهم می کند؟
psychic phone reading
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:15 ب.ظ
وب سایت عالی شما را در اینجا دریافت کرده اید.. مشکل پیدا کردن بالا است
نوشتن کیفیت مانند شما امروزه. من واقعا از افراد قدردانی میکنم
مثل تو! مراقب باش!!
cheap psychic readings
دوشنبه 20 شهریور 1396 08:10 ق.ظ
وبلاگ شیرین! من آن را در حالی که جستجو در اخبار یاهو پیدا کردم.
آیا شما هر گونه پیشنهاد در مورد چگونگی ثبت نام در اخبار یاهو دارید؟
من برای مدتی تلاش کرده ام اما هرگز به نظر نمی رسید
آنجا! به سلامتی
std screening
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:18 ق.ظ
هر کس دوست دارد آنچه شما بچه ها معمولا بیش از حد.
این نوع کار هوشمندانه و قرار گرفتن در معرض! نگه داشتن فوق العاده
بچه ها کار می کنه من شما را به وبلاگ من متصل کرده ام.
chaturbatefreetokenshack.com
سه شنبه 14 شهریور 1396 12:18 ق.ظ
This piece of writing is really a good one it helps new net people, who are wishing in favor of blogging.
chaturbate token generator for mac
پنجشنبه 12 مرداد 1396 10:22 ب.ظ
fantastic submit, very informative. I wonder why the opposite
specialists of this sector do not understand this.
You should continue your writing. I'm sure, you have a
great readers' base already!
Blake
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:31 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I
have really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!
Elida
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:31 ق.ظ
Having read this I believed it was really enlightening.
I appreciate you finding the time and effort to put this content together.
I once again find myself spending a significant amount of time
both reading and commenting. But so what, it was still worth it!
حسنا
سه شنبه 7 تیر 1390 03:36 ب.ظ
سیاوش بین بازیگرها تکییییییییییییییییییییییی
sasy mankan
جمعه 19 تیر 1388 01:50 ق.ظ
kashki manam honapishe boodam.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

طبقه بندی

نظرسنجی

  كدوم بازیگر بهترین بازیگره؟

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :